top of page
1.png
m1.png

Montreal Film Festivali’nden üç gün önce Fipresci ve Büyük Jüri Ödülü alarak, 2 büyük ödülle Türkiye’nin adını dünyaya duyuran Mehmet Eryılmaz yönetmenliğindeki ‘Misafir’  dünyaca ünlü ‘Haifa Film Festivali’nin ana yarışmasına seçildi. 31 yıldır İsrail’de düzenlenen ve uluslararası alanda en önemli festivallerden biri olarak kabul edilen ‘Haifa Film Festivali’nde 14 filmle yarışacak olan ‘Misafir’ ana yarışma bölümüne seçilen tek Türk filmi oldu.

Aralarında Japon yönetmen Naomi Kawase’nin Sweet Red Bean Paste. adlı filmi ve bu yıl Berlin’de En İyi Yönetmen dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülünü alan Radu Jude’un Aferim! 'i  bulunan festivalde büyük ödül  ‘Altın Anchor’ için yarışacak olan ‘Misafir’ eleştirmenler tarafından da favoriler arasında gösteriliyor.

26 Eylül - 5 Ekim tarihlerinde arasında gerçekleşecek olan ’31. Hayfa Film Festivali’nde geçen yıl ülkemizi Nuri Bilge Ceylan’in Altın Palmiye sahibi filmi “Kış Uykusu” temsil etmiş ve büyük ödül Altın Anchor’ı kazanmıştı.

TORONTO’DAKİ ÖZEL GÖSTERİM SONRASI HAIFA’YA UÇACAK

Yönetmen Mehmet Eryılmaz, 15 Eylül’de Toronto Film Festivali’nde yapılacak iki özel gösterimin ardından yarışma için Haifa’ya uçacak. Daha önce İstanbul ve Adana Film Festivali yarışmalarına da seçilen ‘Misafir’  dünya prömiyerini Montreal’de yapmıştı.

Festivalde ayrıca Türkiye’den Tolga Karaçelik’in ‘Sarmaşık’ adlı yapımı ve Senem Tüzen yönetmenliğindeki ‘Anayurt’ filmi East Of The West bölümünde gösterilecek.

Mehmet Eryılmaz’ın yazıp yönettiği “Misafir”; ilk filmi “Hazan Mevsimi – Bir Panayır Hikayesi”nin yanı sıra dramatik belgesel filmlere de imza atan yönetmenin ikinci uzun metraj filmi.

Sinemasında insan ilişkilerini merkeze koyan Mehmet Eryılmaz,  “Misafir” de de kamerasını yine; tanıdığı toprakların üzerinde, yakından tanık olduğu, anne-kız, baba-kız ilişkilerine ve ailenin içsel sorunlarına doğrultuyor. Evrensel bir konu olan anne-kız ilişkisini, ölüm teması çerçevesinde işleyen “Misafir” filmi; ülkemizde de yaygın bir sorun olan aile içi cinsel taciz meselesini de alt hikaye bağlamında ele alıyor. Film, trajediden beslenen bir umut duygusuyla, yönetmenin ilk filminde de olduğu gibi “tutunamayanların hikayesi” ni anlatıyor. Yıllar önce baba evinden kovulan Nur, on yıl sonra annesinin ölüm döşeğinde olduğu haberini alır. Küçük kızını da yanına alarak acilen baba diyarına gider; amacı dünya gözüyle annesini görmek ve helalleşmektir...

Filmde başrolleri Zümrüt Erkin, Tamer Levent, Ayten Uncuoğlu, Hale Akınlı, Ersin Umut Güler ve çocuk oyuncu Melek Çınar paylaşıyor. Şarkıcı Sema Moritz şarkılarıyla ve bir önceki filmde, şimdiki Nur’un sevgilisi, panayırcı Cemal’i oynayan Fatih Al da, yine Cemal rolüyle “Misafir” filmine güç katıyorlar.

Bilgi için:    misafirfilm.com

info@misafirfilm.com

Sosyal Medyada Misafir Film

https://www.facebook.com/misafir.thevisitor        https://twitter.com/misafirfilm

https://instagram.com/misafirfilm

2.png
m1-1.png
Whatsapp-icon.png
bottom of page